Az alábbi esetekben kötelező az energetikai tanúsítványt elkészíttetni 176/2008 Korm. rendeletnek megfelelően:
Meglévő ingatlan eladása esetén
Meglévő ingatlan bérbeadása esetén.
Új épület építése (használatbavétele) esetén.
A rendelet ezt mondja ki: az eladónak vagy a bérbeadónak a szerződés megkötésének napjáig be kell mutatnia a tanúsítványt vagy annak másolatát a leendő vevőnek vagy bérlőnek, és legkésőbb a birtokbaadás napjáig át kell adnia a tanúsítványt vagy annak másolatát a vevőnek vagy a bérlőnek.
A mellékelt ábrán látható a jelenleg használt 12-féle energetikai minősítés. Az osztály meghatározása során minden jogszabályt és szakmai előírást betartunk, garantáljuk, hogy a minősítés szakszerű és a valóságnak megfelelő lesz.
A minősítések közül a legjobb az „A+++”, a legrosszabb az „I” kategória. Az energetikai besorolás meghatározása során figyelembe vesszük az épület határoló szerkezeteit (falak, födémek, ablakok, ajtók, stb.), ezek hőszigetelő képességét, a fűtési rendszerek jellegét és hatásfokát, a felhasznált energiahordozókat, illetve a megújuló energiaforrásokat is (pl. napelem).
Az unió ambiciózus és határozott cselekvési tervvel rendelkezik a klímaváltozás megfékezése érdekében. Középtávú célja a szén-dioxid kibocsátás jelentős csökkentése a megújuló energiák előnyben részesítésével. Az irányelvnek megfelelően a nemzeti szabályozásoknak csak közel zéró emissziójú épületek építését lehet megengedniük. A közeljövőben az üvegházhatású gázok kibocsátását 20 %-kal kell mérsékelni és az energia 20 %-át megújuló forrásból kell fedezni.
Az uniós energetikai célok betartására kötelezettséget vállalt minden tagország, az új épületekre vonatkozó szabályok szigorodtak a közelmúltban. Az új épületnek legalább "A" osztályt kell elérniük az energetikai tanúsítványban, e nélkül nem kaphatnak használatbavételi engedélyt (tudomásulvételt). A határoló szerkezeteknek (falaknak, ablakoknak, stb.) is meghatározott hőszigetelési minőséggel kell rendelkezniük. Szolgáltatásunk menete ilyenkor annyiban más, hogy a kiviteli tervek figyelembevételével kell dolgoznunk.
Az előírás szerint az eladó ingatlan hirdetésében fel kell tüntetni az energetikai tanúsítványban elért besorolási kategóriát.
Az energetikai tanúsítvány elkészítése az épület helyszíni felmérésével kezdődik, amely körülbelül fél órát vesz igénybe. Miután rögzítettem megrendelését, egyeztetjük a szemle kölcsönösen megfelelő időpontját. A felmérés munkadíját tartalmazza a szolgáltatás, tervrajzokat nem kell biztosítania. A szemle célja, hogy az épület műszaki jellemzőit precízen feljegyezzem.
Nincs. Ha nem állnak rendelkezésre tervdokumentumok, akkor fel kell mérnem a lakás alaprajzát, határoló szerkezeteit, de ezt a munkát a díjaim tartalmazzák. Új épületek esetén (a használatbavételhez) a teljes építészeti tervdokumentáció és a felelős műszaki vezető nyilatkozata is szükséges a munkához.
A földhivatalok nem kérik az energiatanúsítványokat, így a kecskeméti földhivatal sem. Törvény rendelkezik a hivatal által bekérhető, és az átíráshoz szükséges dokumentumokról, és ezek között nem szerepel az energetikai tanúsítvány.
Az épület korszerűsítésével, az energiahatékonyság növelésével javítható a besorolás. Ezek tárgyalása meghaladja oldal tartalmi kereteit, de az energetikai tanúsítványban mindig talál felújítási javaslatokat.
Az energetikai tanúsítvány javaslatokat tartalmaz a fejlesztésekre vonatkozóan. Ez a javaslat elemzi a lehetséges korszerűsítéseket a határoló szerkezeteken és az épületgépészeti rendszerekben. A javaslat tájékoztatást nyújt, hogy mi igényel jelentős, és mi kisebb felújítási munkát.
Az energetikai tanúsítvány öt évig érvényes. A dokumentum elveszíti érvényességét, ha az épületet átépítik, energiahatékonyságát átalakítják, korszerűsítik. Mivel az energetikai tanúsítvány 5 évig érvényes, így azt korlátlanul, több alkalommal is fel lehet használni eladás és bérbeadás során. A hiteles energetikai tanúsítványok országos, elektronikus adatbázisa a Országos Építésügyi Nyilvántartás weboldalán érhető el. Ha egy korábbi tanúsítvány elveszett, az ingatlan tulajdonosnak kiadják az adatbázisban lévő energetikai tanúsítványt, ha igazolja a tulajdonjogát.
Az energetikai tanúsítványt csak a Magyar Mérnöki Kamara vagy a Magyar Építész Kamara névjegyzéki tagja állíthatja ki. A névjegyzékben bárki által ellenőrizhető az előírt „TÉ” jogosultság megléte.
Átlagos méretű lakóház esetén 2-3 munkanapra van szükség az elkészítéséhez, a helyszíni szemlétől számítva. Az átadás pontos határidejét a megrendelés rögzítésekor leegyeztetjük.